Two incredible stories

19. září 2011 v 14:17 | Emm |  Příběhy
Za úkol jsme dostali slohovku z ájiny na téma: "Neuvěřitelný příběh". Mohli jsme si to vymyslet, nebo napsat něco, co se doopravdy stalo. Já jsem napsala dva příběhy podle skutečné události. Jeden pro mě (Meeting with ghost) a druhej (Scary noise) pro mojí sestřenici. Za tu slohovku jsem od ní dostala milku ♥ :D Jinak se omlouvám za chyby, klidně mě opravte do komentářů. Rozsah byl minimálně 100 slov, takže nic dlouhýho nečekejte.
Scary noise

One day, when I was alone at home, I was siting in my room and suddenly I heard some noise. It was like clink od cutlery and plates. I scared and run to the kitchen. Nobody wasn't here. The table was clean without things. I run back to the room and after a while I heard it again!
Next day I was talking with my mum and she said, that in our flat died my great-grandmother.
Was it she? Who knows. I only hope, that I'll never hear that sound again. It was very very scary and incredible.

Meeting with ghost

Several years ago, when was one dark night, I was lying in my bed and couldn't sleep. I felt something strange in air. It was scary. I closed my eyes and suddenly, my rabbit started to run in its cage, brother started to stand up from his bed and several trucks rode outside. It scared me and i opened my eyes. It was a big mistake. I saw white person next to my bed. I couldn't do any move. After a while I felt ice touch on my hand. Than I fell asleep.
After several months my grandmother died. My friend said: "When white ghost touches you, someone in your neighborhood will die." True story.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama