20.7.2012 - Nasazování rovnátek

20. července 2012 v 22:38 | Emm |  Dokument: Rovnátka
Uběhl už rok a půl od mé první návštěvy ortodoncie, kde mi řekli, že si musím nechat vyřezat všechny zárodky osmiček. A dneska jsem se konečně dočkala a rovnátka mi nasadili. Jak to všechno probíhalo?

Ráno jsem vstávala v kurevskejch 6:30. Spala jsem asi čtyři a půl hodiny, takže jsem byla parádně naštvaná. K snídani jsem si dala lipánek a rohlík (nejlepší jídlo na světě, kam se hrabou řízky) a ve čtvrt na osm jsme vyjeli směr Dačice.
Přišli jsme do čekárny a chvilku po deváté hodině si mě zavolali do ordinace. Dovnitř se mnou šla mamka. Zubařka mi rychle prohlídla zuby, aby se ujistila, že nemám žádný kaz. Ještě mi řekla, že prej mám zuby pěkně vyčištěný, to mě potěšilo :D Chňáá. Potom poslala mamku do čekárny, kde byl i taťka se sestřenkou. (No jo, celá rodina si vyjela na výlet..)Celou dobu mi říkala, co mi bude v puse dělat a tak, takže jsem se vůbec nebála, jenom jsem byla nervní z toho, jak budu vypadat. Prvně mi oznámila, že mi na šestky bude muset nasadit kroužky, které rovnátka budou držet, aby nespadly. Ale na šestkách se musí udělat místo, takže mi obě šestky trochu obrousila. Vůbec to necítíte, když máte zub zdravý.
Hned na to vzala několik velikostí kroužku a zkoušela, který mi bude pasovat. Když vybrala správnou velikost, na kroužky dala lepidlo a do pusy mi dala takový ty vatový věci, který pohlcují sliny, určitě to znáte i od normálního zubaře. Prvně mi dala levý kroužek. Je to nepříjemný, takovej nezvyklej tlak, ale nedá se říct, že by to bolelo. Ještě předtím mi řekla, že tohle bude nejnepříjemnějšé věc z celého nasazování rovnátek. To samé udělala i s pravým kroužkem a potom mi do pusy dala nějakou podložku obalenou vatou a musela jsem zkousnout, aby lepidlo zaschlo a kroužky byly opravdu přilepené. To trvalo asi čtyři minuty, potom vatu vyndala a já jsem si pořádně vypláchla pusu.

Teď přišlo na řadu nalepování zámečků. Prvně mi na zuby dala lepidlo a potom jsem si opět měla vypláchnout. Následně mi sestička dala do ruky "odsávač slin" a doktorka začala zámečky lepit. Prvně napravo a potom nalevo. To bylo hotové asi za osm minut. Zbývalo už jen dát drátek a gumičky.
Doktorka vybrala velikost drátku, jakou uznala za vhodnou. Řekla sestřičce "14, niklo-titanový drátek". Provlékla ho zámečkama a konce zastřihla, aby mě nepíchaly do tváře. Potom to nějak utáhla, takže to začalo trochu tahat, ale na to si zvyknete.
Poslední věcí, co mi v puse chyběla, byly gumičky. Sestřička mi dala vzorky barev gumiček, bylo jich tam vážně moc, asi 30, takže jsem si nemohla vybrat :D Nakonec jsem si vybrala zelenou a červenou, na střídačku. Myslím si, že to vypadá celkem dobře. Příště bych si možná dala černou.


Moje šíleně křivý zuby..

A to je všechno, trvalo to asi 35 minut. Potom si do ordinace zavolala zpátky mamku, vysvětlila mi, jak si zuby čistit, na co si dát pozor a takhle. O tom vám napíšu někdy jindy :) Ještě mi prodala dva speciální kartáčky a vosk, o tom taky někdy jindy. A ještě mi dala náhradní gumičky a takovou věc ve stylu pinzety. Mám totiž od šestky k trojce nataženou takovou speciální gumičku, co mi tlačí zuby dozadu, aby mi zmizela mezera po vytrhnutých čtyřkách. Drží na háčkách, můžete si toho všimnout na fotce dole. Je to ta dlooouuhá zelená gumička. Gumička se musí každý večer sundat, pořádně si vyčistit zuby a nasadit nová. Je to dost na nic, protože se pod ní uchytává jídlo a jde to špatně ven.

Teď bych vám ještě chtěla ukázat můj šíleně obrovskej předkus, aby jste pak mohli každej měsíc porovnávat, jak se mi zuby mění..
Vyfoceno z levé strany, můžete si všimnout, že na dvojce zámeček nemám. Prý jí mám nějak moc křivou, a když zatím tahaji zuby dozadu, tak to není potřeba. Je tu vidět i ta "speciální gumička".

Zprava už zuby nemám tolik přes sebe, ale zase tu je lépe vidět můj "úžasnej" předkus.

Odhadovaná doba léčby je rok a půl až dva roky, ale potom budu muset nosit ještě dva roky rovnátka vyndavací, aby si kosti zvykly a zuby se nevrátily do původního stavu. Už si prostě jenom říkám, jak budu mít za dva roky úžasný zuby :D
Platili jsme asi 1700 i s kartáčkama, voskem a tak, což je dost málo. Ta zubařka je děsně hodná, zeptá se vás na práci a plat, a když vidí, že nejste zrovna při penězích, tak vám dá rovnátka levněji, a to, co jí jakoby "dlužíte" si vybere u zbohatlejch rakušáků, co k ní jezdí. Myslim si, že je fajn, že takový lidi ještě existujou.

Po každé prohlídce (cca každý měsíc), vyfotím novou fotku s jinýma gumičkama a budete moci sledovat, jak se mi zuby rovnají. V blízké době čekejte článek o tom, jak se o rovnátka starat. :)
 


Komentáře

1 Puff Puff | Web | 20. července 2012 v 23:30 | Reagovat

Lajk lajk lajk!! :D :D

2 Klér Klér | Web | 21. července 2012 v 10:51 | Reagovat

No vidíš, že jsi to přežila :). Jinak k tý výbavě, až vyzkoušíš ten vosk, tak mi dej vědět. Mně přijde dost na nic :D.

3 katka katka | E-mail | 28. července 2013 v 10:33 | Reagovat

aspoň to už máš za sebou :-) to nasazení rovnátek . Já je budu mít 30.7 a vůbec se netěším :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama