Dokument: Rovnátka

Nasazení řetízku + fotky před a teď

29. března 2013 v 16:58 | Emm
Ano ano, já ještě žiju! :D Neozvala jsem se snad 549381 let, neměla jsem čas, škola mi dává hodně zabrat. V pololetí jsem měla jedničky a dvojky a čtyřku z fyziky -.-" ale teď se držim na jedničkách a pár dvojkách, myslim, že bych klidně i mohla mít vyznamenání :) Ach, kde jsou ty časy, co jsem měla samý jedničky úplně bez námahy..

Ale to sem nepatří, zpět k pointě článku. Někdy před třemi týdny jsem byla na prohlídce (Jezdim tam každý měsíc, ale byla jsem moc líná se ozvat, nebo aspoň zveřejnit fotky, jak se moje zuby mění) a nasadili mi tzv.řetízek. Je to vlastně taková dlouhá gumička natažená přes všechny zuby, aby se stáhly mezery. Vybrala jsem si červenou barvu a myslim, že to vypadá docela dobře, všichni mi rovnátka chválili ^^
Dva týdny po nasazení řetízku mě zuby bolely jako nikdy. Když mi úplně poprvý dali rovnátka, tak to byla oproti řetízku pohoda. Na zuby působil strašný tlak a děsně moc to táhlo, dva týdny jsem nemohla kousat a všechno jsem si lámala :D Ale už je to v pohodě a zase je to jako když bych rovnátka ani neměla.

A na závěr vám přikládám fotky mých zubů, když mi rovnátka nasadili a fotky, jak moje zuby vypadají teď. Je skoro až neuvěřitelný, jak se ty zuby dokážou rychle srovnat. Rovnátka mi nasadili 20.července 2012, od té doby uplynulo 8 měsíců.
Pozn. koupili jsme si digitální foťák, takže konečně můžete koukat na moje zuby v lepší kvalitě! :D

Zepředu (ta první fotka není v porovnání s dolníma zubama, což mě štve, protože teď vůbec nemůžete porovnat, jak se to změnilo -.-" )

21.9.2012 - Nasazení posledního zámečku

23. září 2012 v 18:43 | Emm
V pátek jsem byla na další kontrole. Už minule mi zubařka říkala, že mi nejspíš nasadí poslední zámek na dvojku, kterou jsem měla schovanou za jedničkou a trojkou a čekalo se, až se dostane trochu dopředu.
V půl desátý jsem vlezla do ordinace a doktorka potvrdila, že dneska zámek nasadí. Sundala mi gumičku z jedničky a zámek na dvojku přilepila. Poté k němu připevnila drátek a zeptala se mě na barvu gumičky na jedničce a dvojce. Bohužel jsem se musela rozhodnout mezi variantou zelená jednička a dvojka, nebo zelená jednička, ale červená dvojka a trojka. Rozhodla jsem se pro tu přijatejnější variantu - pro tu druhou.

Zubařka mi nasadila gumičky a rozhodla, že přestanu používat klasické barevné gumičky, které mi zuby tlačí dozadu, ale že mi dá gumičky průhledné, které jsou menší a mají silnější tah.
Nakonec mi zastřihla drátek, protože mě bodal do tváře a tím, jak se zuby posouvají dozadu, se drátek u kroužků prodlužuje.

Do celého článku přikládám fotky zubů po páteční prohlídce.

14.8.2012 - První prohlídka

21. srpna 2012 v 14:11 | Emm
Už je to skoro měsíc, co mám rovnátka a já si na ně začínám zvykat. Ze začátku jsem skoro nemohla kousat, jedla jsem především Lipánky ( ♥ ). Ale jinak mě zuby ani moc nebolely, zdá se mi, že jsem si nevzala ani jeden Ibalgin.
Taky jsem zkoumala reakce ostatních lidí. Hodně lidí se divilo, že jsem si rovnátka nechala dát až tak pozdě (v patnácti) a někdo mi taky tvrdil, že jsem prej zuby měla dobrý..Nevšímavci! :D
Každý den jsem si měnila ty delší gumičky na stranách, asi po dvou dnech mi šly nasadit už hodně rychle. Ale to první vyměňování mi trvalo asi půl hodiny, pořád jsem nevěděla, jak na to.
První dny jsem si zuby vážně čistila po každém jídle,ale teď na to už kašlu a čistím si je 2x denně (ale kvalitně). Vždycky po obědě, protože stejně vstávám ve dvanáct a pak večer. A když jdu někam mezi lidi, tak si je taky pro jistotu vyčistím, abych v rovnátkách neměla bordel :D Jedno čištění mi trvá tak DVACET minut, je to šílený..

Tak k té prohlídce. Myslela jsem si, že mi bude měnit gumičky a drátek. Dlouho jsem uvažovala nad tím, jakou barvu si dát a nakonec jsem se rozhodla, že si nechám nasadit černou.

20.7.2012 - Nasazování rovnátek

20. července 2012 v 22:38 | Emm
Uběhl už rok a půl od mé první návštěvy ortodoncie, kde mi řekli, že si musím nechat vyřezat všechny zárodky osmiček. A dneska jsem se konečně dočkala a rovnátka mi nasadili. Jak to všechno probíhalo?

Ráno jsem vstávala v kurevskejch 6:30. Spala jsem asi čtyři a půl hodiny, takže jsem byla parádně naštvaná. K snídani jsem si dala lipánek a rohlík (nejlepší jídlo na světě, kam se hrabou řízky) a ve čtvrt na osm jsme vyjeli směr Dačice.
Přišli jsme do čekárny a chvilku po deváté hodině si mě zavolali do ordinace. Dovnitř se mnou šla mamka. Zubařka mi rychle prohlídla zuby, aby se ujistila, že nemám žádný kaz. Ještě mi řekla, že prej mám zuby pěkně vyčištěný, to mě potěšilo :D Chňáá. Potom poslala mamku do čekárny, kde byl i taťka se sestřenkou. (No jo, celá rodina si vyjela na výlet..)

19.6.2012: Trhání čtyřky

19. června 2012 v 23:13 | Emm
Uteklo to děsně rychle. Najednou tu je konec roku a s ním i prázdniny. A mě (v těch příšernejch vedrech) čekalo trhání první čtyřky. Horní levá.

Strašně, strašně jsem se bála. U vyřezávání osmiček (odkaz) jsem se bála jen trošku, spíš to byla taková ta nervozita a zároveň natěšenost. Přece jen, ten chirurg byl vyhlášenej a děsně zkušenej a všichni ho chválili. Zato ten můj zubař, který mi měl čtyřky vytáhnout..Děsný. Nedokáže ani najít kazy, natož trhat zuby! :D Fakt jsem se třásla jako ratlík, ale v čekárně jsem se uklidnila pár kapitolama posledního dílu Eragona.

Sedla jsem do křesla a hned mi píchli umrtvovací injekci. Ta mě trochu uklidnila, bylo to takový to známý píchnutí, po kterym ti je dobře a nic tě nebolí. Sice máš zatuhlej ksicht, ale nic tě nebolí. (Jen cítíš, jak ti křupaji a lámou se kosti, muhehe).
Mezitím, než injekce zapůsobila, se zubař, sestřička a mamka rozplývali nad mojema skvělýma studijníma výsledkama, nad tím, že budou prázdniny a bla bla blaa.
Asi po deseti minutách se šlo na věc.. Vážně, ale vážně, jsem se strašně moc bála, že to bude bolet a zub nepůjde ven. Což je divný, u osmiček jsem se nebála a to byl zákrok podstatně horší.
Ještě zubař poznamenal něco v tom smyslu, že čtyřky jsou nejpevnější zuby, že nejvíc drží, a že i on sám z toho má strach..

Sestřička mi chytla hlavu, zubař nějak odhrnul dáseň nebo co.. A popadnul kleště. To už jsem dávno měla zavřený oči, nechtěla jsem ty hnusný nástroje vidět.
A tahal.
A on nechtěl ven.
Sestřička mi fakt děsně moc držela hlavu a on pořád tahal. Slyšela jsem jen křup křup křup..
A pak byl venku.

Fuu, byla jsem děsně ráda, že to mám za sebou. Strčil mi do pusy nějakou tu buničinu a skousla jsem. A opět se rozplývali nad světem.
Pak mi tu buničinu vyndal a poslal nás domů. S dalším termínem na druhou čtyřku - 26.6. Panebože, já už nechci!

Teď mám v puse děsně velkou díru, bohužel, čtyřky jsou celkem vepředu, takže to je vidět. Ale až mi nasadí rovnátka, tak se zuby rychle srovnají a bude to v pohodě. Nějak to vydržim.
Doma jsem se nad svým zubem skoro až poplakal. Ach,jak mi chybí v tý mojí puse, fňuk.. Kdybyste viděli ten obrovskej kořen! 3x větší než samotnej zub!

A na závěr..Jsem si pro vás připravila několik fotek.. Upozorňuju slabší povahy, ať radši neklikají na celej článek. Neni to nic strašnýho, ale nechci mít nikoho na svědomí.. :D

FOTKY V CELÉM ČLÁNKU

22.5.2012: Co mě čeká

26. května 2012 v 22:33 | Emm
(Jen tak pro zajímavost, přemýšlím, že spustim něco jako "Dokument: Střední škola". Budu psát o tom, jak to všechno probíhá a tak, moje první seznámení se spolužáky ..Prostě očima studenta, jednou si to třeba ráda přečtu. A možná se díky tomu na tomhle blogu udržim až do maturity :D )

----

V úterý jsem se s mamkou zase vydala do Dačic na ortodoncii. Na poslední prohlídce mi dělali otisky a příště mi prý řeknou, co se mnou.
Chvilku jsme seděli v čekárně a hned jsem přišla na řadu.

24.4.2012: Otisky

26. dubna 2012 v 20:36 | Emm
Páni, od první prohlídky uplynula úplná věčnost! Poprvé jsem tam byla v prosinci 2010. Síla..
Na první prohlídce mi oznámili, že všechny osmičky musí ven. A tak jsem absolvovala jejich vyřezávání a následné vyndavání stehů. Poslední osmičky jsem se zbavila 23.června 2011. V článku jsem říkala, že o prázdninách půjdu na otisky a v září bych už mohla mít rovnátka nasazená. Ale skutek utek.
O prázninách se nám do Dačic jet nechtělo, ani na to nebyl čas. A pak přišel podzim následovaný zimou a nějak se na to zapomnělo. Až jednou, asi před měsícem jsem rodičům rovnátka připomněla. Takže mě objednali a v úterý, 24.dubna 2012 jsme vyrazili na další prohlíku, kde jsem se konečně měla dočkat otisků.
.
.

A officiálně mám jenom 28 zubů ^^

24. června 2011 v 20:28 | Emm
JO JO JO!! Včera mi vyndali poslední osmičku!! V ordinaci zae všochni vytlemený..budou mi chybět :D (Jo, vážně jsem to řekla!)

Zákrok zase v pohodě, ale pak to bolelo jako něco. Vzala jsem si prášek a nachvilku jsem měla klid. Pak ale přestal působit a byla to nesnesitelná bolest. Vzala jsem si další prášek ale nezabíral. Už jsem na ně asi navyklá, takže mi nepomáhaji :D
Dál jsem trpěla v bolestech a nakonec jsem se i rozbrečela zoufalstvím, protože jsem si myslela, že mi už nic nepomůže. Vzala jsem si další prášek a už v 11 odešla spát.

Ráno (mno ráno..v půl dvanáctý) jsem se probudila a pusa skoro nebolela. Až na to že jsem nateklá jako křeček. Ani neustálé chlazení mi nepomáhá. Achjo. A to jdu v neděli na pouť. Nechci vypadat jako debil! :D

Ha, ale už jsem se zbavila všech osmiček! O prázdninách pudu na otisky..a možná v září bych už mohla mít rovnátka! :)

Mír a kuře, Emm

Už jen !!!JEDNA!!! osmička!

28. května 2011 v 22:50 | Emm
Há! Ve čtvrtek jsem absolvovala další vyřezávání osmičky. Tentokrát pravá horní. A normálně! Ani k tomu nepoužíval žádný elektrický nástroje! :D Prostě jenom rozříznul dáseň, něco do toho zubu zapíchnul a páčil a páčil. A ono to praskalo a praskalo..Ale bylo to fajn, ten zubař byl skoro pořád ve výtlemu. :D

Druhá osmička (i stehy) venku

26. dubna 2011 v 23:15 | Eipy
Heh, proč jsem to zařadila do tématu týdne? Teklo ze mě krve jak z vola..Říká se to tak? :D
...
Ve čtvrtek, tušim že 14.dubna jsem byla na vyřezávání další osmičky. Tentokrát dole vlevo. Postup byl úplně stejný jako u první (článek zde), jenom jsem dostala víc injekcí. A taky to celý prostě nějak..loupalo. Nevim jak to říct ale ten zub je ještě zarostej v kosti. Takže tam různě vrtaji, pilujou, řežou a při tom všem nic necítíte, ale slyšíte zvuky. Nechutný zvuky. A hejbe se vám celá dolní čelist. Všude to tam praská a loupe..Nevim jak to popsat. Ale dá se to přežít. :)

Vyndavání stehů

29. března 2011 v 23:14 | Eipy
Týden se stehama byl k nevydržení..Stehy mi neuvěřitelně vadily a štvaly mě. Pořád. Vadily mi při jídle, nemohla jsem skoro otevřít pusu, čištění zubů byla taky "zábava". Ale nic mě nebolelo, jenom to bylo otravný :)
Nemohla jsem se dočkat dneška, až mi stehy vyndají. A rozhodla jsem se to sepsat jako "příběh" :D

Netrpělivě jsem zkontrolovala displej mobilu..11:15..ještě pět minut a konečně vypadnu! Dál jsem čekala v zadní lavici a snažila se vnímat výklad o rozšíření rocku v Anglii. Stejně o tomhle tématu všechno vím. 11:20! Konečně! Zvedla jsem ruku, zeptala se jestli můžu jít a učitelka po shlédnutí hodinek usoudila, že můžu odejít. Opustila jsem třídu, vyběhla čtyřicet schodů do třídy pro kartáček a pastu a zapadla do umýváren. Na namočený kartáček jsem nanesla zářivě bílou pastu a začala čistit. Stehy mi daly vážně zabrat, ale zvládla jsem to. Vypláchla jsem si pusu a o několik minut později jsem už byla pryč z té nudné budovy.
Čekárna...pár židlí seřazených u žlutě natřené stěny, malý stoleček s ještě menší židličkou pro malé děti, věšák, okno, zrcadlo, pár obrazů a informačních letáků, co visely na zdi a hlavně tipický zápach, který si vybaví každý když se řekne nemocnice. Ve dveřích jsem se srazila se sestřičkou, která právě šla na oběd. Hmm fakt super..Bude jí to trvat aspoň dvacet minut. A zubař v ordinaci také nebyl..
Po dlouhém čekání, konečně někdo otevřel dveře. Zubař! Vyptával se mě na různé otázky, jestli mě to bolelo a tak. On je docela zvědavý a s naší rodinou se zná celkem dlouho. Potom zaplul do ordinace a my čekali na sestru. Někdo otevírá dveře..a! Byli to nutiči zboží! Myslela jsem že je zabiju! Drzě mě předběhli a vlezli do ordinace místo mě. Nutili mu tam nějaký nástroje nebo co já vim. A potom když se sestřička konečně vrátila z oběda, připojila se k nim a něčemu se tlemili. Po asi půlhodinovém čekání je konečně vykopli a já jsem se nemohla dočkat až stehy budou venku.
Posadila jsem se do křesla, otevřela pusu, zubař si vzal pinzetku a nůžky a sestřička držela zrcátko. Šmik. A steh byl venku. Nic mě nebolelo, ani jsem nezaregistrovala, že už něco vyndal. Šmik a druhý steh venku. Zubař si odložil své nástroje a já překvapeně řekla:,,To už je celý?". A ano, bylo to všechno. Z dásně mi ještě tekla trošičku krev, ale nic mě nebolelo.
K obědu jsme měli rybí file a vařenou zeleninou a bramborama. Uá! Cítila jsem se jako člověk co měsíce nejedl. Oběd jsem doslova hltala a nevadily mi žádný trapný stehy!

14.dubna jdu na další osmičku..držte mi palce ať jde vše hladce jako teď :)

První osmička venku

23. března 2011 v 12:46 | Eipy
..Chtěla jsem vám sem dát nějakej obrázek osmiček, ale ušetřím vás toho :D když si na googlu zadáte "zuby moudrosti" vyjedou tam pěkný nechutnosti. Jako například pusa a v ní díra od osmičky..Humus :D

Takže jak ten celý zákrok probíhal?
Posadili mě do křesla a píchli mi injekce. Nevím to jistě ale zdá se mi že dvě do tváře a jednu do dásně. Ty do tváře jsou jako očkování, jenom to trošku píchne a ta do dásně je taková zvláštní. Prostě cítíte takový tlak u zubu. Nebolí vás to, ale je to nezvyk a můžete se trochu vyděsit :)
Za chvilku přestanete cítit obličej. Já teda pravou půlku obličeje, nemohla jsem ani zavřít oko a hejbat s obočím. Nářez! :D

Pokračování v celém článku :)

Termín vyřezávání osmiček

17. března 2011 v 23:14 | Eipy
Z předešlých článků si možná pamatujete že chci a potřebuju rovnátka..a že jsem byla na prohlídce a na rentgenu. Zubařka mi řekla, že mi budou muset vyřezat všechny osmičky, že by mi stejně rostli blbě a křivili už narovnaný zuby a museli by se vytrhnout. Taky mi řekla, že mám prej v puse děsně moc kazů. Poslala nás pryč a řekla ať zavoláme až budu mít osmičky vyrvaný a zuby opravený...

Tákže..na tom spravování zubů jsem byla. Děsně jsem se bála, ale nakonec mi vrtal jenom dva zuby. Na jednom jsem měla kaz a v druhym mi vypadla plomba (nebo blomba? :D). Takže to nebylo tak strašný, jak zubařka říkala. Asi má smysl pro drama nebo neim co :D Zubař mi našel ještě jeden malej kaz, ale tam mi budou dávat bílou plombu někdy v dubnu nebo neim kdy :)

Včera jsem byla venku a přišla mi sms od mamky, že v úterý v 11 jdu na chirurgii a tam mi vyřežou první osmičku! Docela se bojim ale zároveň se i těšim. Já vim, jsem idiot když se těšim že do mě budou řezat a budou mě zašívat, ale prostě zažiju něco novýho! Četla jsem nejrůznější diskuze, u každýho se to hojí jinak. Já vám potom popíšu můj případ :) A až mi vyndaji stehy, tak hned asi půjdou na další osmičku..a pak na další a pak na další. A pak mi v rovnátkách už nic bránit nebude :)

7.12.2010: 1.prohlídka

7. prosince 2010 v 20:28 | Eipy
Dneska jsem byla na první prohlídce. A jsem dost v šoku. Nechci vás nijak děsit, ale jako co mě potkalo to se dá mluvit vážně o smůle.. :/

Vytoužená cesta za rovnátkama

6. prosince 2010 v 20:35 | Eipy
I mě to potkalo..Rovnátka! Budu je mít napevno a rozhodla jsem se, že vám budu popisovat, co všechno mi budou dělat atd.. :) Třeba to pomůže lidem, který rovnátka taky dostanou, takže aspoň budou vědět jak to prožívá "normální" člověk.

Zejtra tam poprvý pojedu. Do Dačic. Kvůli rovnátkám jsem nemohla na zápas ve florbalu! :( Ale to je jedno..Hlavně že je budu mít. Jinak na první pohled zuby nemám křivý. Ani na druhej pohled. Vlastně když nevycenim dolní zuby tak to neni vidět vůbec :D Mám totiž pžedkus a to docela velkej. Zubař říká že se mi to zhoršuje, tak mi napsal doporučení.

Nevim co mi zejtra budou dělat, ale nejspíš mi řeknou že mám předkus, že mi budou muset vytrhnout čtyřky a možná půjdu na rentgen a na otisky.. Z otisků mám docela strach, prej z toho většina lidí zvrací :D Ale o tom napíšu až zejtra, až budu vědět, na čem jsem :)

Myslim že tohle by k úvodu stačilo, zatim se mějte rovnátkově! :)
 
 

Reklama